מספר מזהה: 6482

- מכון שלזינגר - https://www.medethics.org.il -

קשיים חיי האישות – ווסת ארוכה וקשה, אמצעי טיפול שונים

שאלה:

שלום כבוד הרב,

אנו נשואים 4 שנים ויש לנו בניסי ניסים שני ילדים בהפרש של שנה. מאז ומתמיד היו לנו בעיות בתחום האישות והטהרה ועכשיו הגיעו מים עד נפש.
מאז ומתמיד אישתי סובלת מדימום ווסתי ארוך מאד (אפילו עד 10 ימים) ואז כמה ימים לאחר ההפסק שוב כתמים (פנינו לפועה הרבה פעמים והם הורו לנו איך לנהוג ואיזה כתם הוא טהור). טיפולים הורמונליים רק החמירו את המצב. מעבר לכך, אשתי סבלה למעלה משנתיים מווסטבוליטיס חמור – דבר שגרם לאי קיום יחסים מלאים במשך למעלה משנתיים והדבר התרפה רק לאחר ניתוח בנרתיק שנעשה לאחר לידת ביתנו הבכורה (שגם בהולדתה הסתייענו בפועה).
כעת, אישתי מנסה מספר לא מבוטל של גלולות למניעת הריון וכולן גורמות לה לדימומים מספר ימים קטן לאחר הטבילה. ניסינו מדבקות, תמיכה הורמונלית, גלולות במינון גבוה – שום דבר לא עוצר את הדימומים האלו שלא נותנים לנו מנוח. המעצבן הוא שלכל גלולה אנו נותנים הזדמנות של 3 חודשים ואז מפסידים חודש אחר חודש..
התקן – רופא מומחה אמר לנו לא לנסות בכלל – גם בגלל שגם ככה יש ווסת ארוכה וגם בגלל הדימומים. נרות וספוגיות – אחוז יעילות נמוך מאד (בננו נולד לאחר שימוש בנרות).
דיאפרגמה ושאר אמצעים חודרניים- אישתי חוששת מאד מאד להכניס דברים לנרתיק לזמן ממושך לאחר מה שהיא עברה עם הווסטבוליטיס מחשש שזה יעורר שוב את הווסטבוליטיס, מה גם שיש לא מעט נשים שמפתחות אלרגיה לגומי הזה. (אני לא יודע אם זה קשור אבל אישתי אלרגית לכפפות גומי (זה גורם לה לפריחה נוראה בידיים) והיא חוששת שזה יעשה לה אלרגיה גם במקום האינטימי).
אנחנו אובדי עצות. אין לנו בכלל יחסי אישות תקינים כבר כמעט שנה. האם במקרה כזה ניתן להתיר קונדום? אם לא, מה אפשר לעשות?

תשובה:

א.  מה הבעיה להשתמש בדיאפרגמה, שהיא עשויה בדיוק מאותו חומר ממנו עשוי הקונדום?
ב.  יש אפשרות סבירה שהתקן תוך רחמי יהווה פיתרון ממשי.
וכאן יש שתי אפשרויות:
1. התקן מסוג GyneFix שגורם לפחות דימומים מכל התקן אחר. מאחר ורק מעט רופאים בארץ מנוסים בהתקנת GyneFix, יתכן וכדאי לך לפנות לד"ר ברונו רוזן (טל' 02-5000033)
2. התקן מסוג מירנה, כאשר בחודשים הראשונים, אירועי הכתמים והדימומים יהיו רבים בחלק מהמקרים, עד כדי מניעת טבילה, אך בהמשך, אחרי 3-6 חדשים, רמת הדימומים וההכתמה ירדו באופן דרסטי כשבחלק מהמקרים לא יהיה כלל דמם וסתי.