אמצעי מניעה (בת חולה במחלה אוטואימונית) - מכון שלזינגר
נגישות

מכון שלזינגר לחקר הרפואה על פי ההלכה

אמצעי מניעה (בת חולה במחלה אוטואימונית)

22 בדצמבר 2017

הרב המשיב: הרב ד"ר מרדכי הלפרין

שאלה:

שלום. בת 28. שני ילדים.

רקע- לפני מספר חודשים גילו לבת הקטנה שלי (שנתיים.) מחלה אוטואימונית במוח שפגעה לה במעטפת העצבים. הדבר הוביל לפגיעה מוטורית סנסורית ולאחר אשפוז בבית חולים היא צריכה שיקום בבית החולים אלי"ן. המצב הוא כזה שאני לא עובדת ונוסעת איתה כל יום לאלין. הסיפור השפיע קשה במישור הנפשי וגם הכלכלי. מספרת את הרקע כדי להסביר מדוע אין סיכוי שאני מוכנה לקחת את הסיכון להיכנס להריון כרגע.
מבחינת יחסי מין. הפסקתי ליטול גלולות לפני כחצי שנה ומאז יש לי דיאפרגמה. הבעיה היא שאני בשום אופן לא מצליחה לסמוך עליה שהיא אכן מספקת לי הגנה גבוהה ולכן אני דוחה את קיום יחסי המין בלית ברירה לסוף החודש כדי להוריד את הסיכוי שאני בביוץ. מה שמשאיר אולי יום אחד לשכב עם בעלי. חודש שעבר המחזור הקדים ולא שכבנו בכלל. העניין הוא כזה. אני אמורה לעבור סדרת בדיקות לקרישיות יתר(לאמא שלי יש היסטוריה של הפלות רבות) דבר שייקח זמן. עד עכשיו לא שמתי התקן משתי סיבות- מפחדת מאוד פסיכולוגית מהרעיון. דבר שני המחשבה היא לא למנוע לטווח כלכך ארוך וההתקן היחיד שאסכים לשים בלית בריריה הוא התקן הבלרין שעלותו 930 ש"ח מה שקשה לי מאוד כרגע. בכל אופן, במידה וגלולות לא יהיו רלוונטיות ולא תיהיה ברירה אצטרך לשים את ההתקן. אבל- לחודש הקרוב אני חייבת התר זמני לקונדום כי עוד יומיים אני טובלת ואני לא מוכנה להשתמש באמצעי מניעה עם אחוזי מניעה נמוכים.

האם אפשר באופן חריג לאפשר הלכתית שימוש בקונדום, אחרת לצערי המשמעות היא שלא נוכל לשכב. לפחות לשבועיים הקרובים.

מיותר לציין שהמצב הזוגי שלנו מורכב בייחוד לאור הסיפור עם הבת. המצב האינטימי מחמיר מאוד את המצב. אני מרגישה שאנחנו נמצאים במעין פיקוח נפש.

אשמח למענה בהקדם.

תודה.

תשובה:

לצערי אינני מכיר שום פוסק המתיר שימוש בקונדום בזמן שקיימת אופציה אחרת כמו התקן תוך רחמי, גם אם האופציה האחרת כרוכה בהשקעה כספית מסוימת.

שאלות נוספות

x
medethics
The Torah Medical Research Institute, founded in 1966, was named by Dr. Falk Schlesinger, the second CEO of Shaare Zedek Hospital
RSS
Follow by Email
דילוג לתוכן