אמצעי מניעה לאחר ניתוח קיסרי

שתפו:

23 באוקטובר 2018

הרב המשיב: הרב ד"ר מרדכי הלפרין

שאלה:

ברצוני להפנות את השאלה הבאה לרב הלפרין,

אני כעת לאחר הריון אקטופי, בעקבותיו עברתי לפרוסקופיה והוצאת חצוצרה. הורו לי למנוע הריון לשלושה חודשים ובכל מקרה לנסות ולהרות שוב רק לאחר שאני מפסיקה להניק (מנהל המחלקה בע"כ די בטוח שהנקה היא גורם סיכון להריון אקטופי).

אינני מעוניינת לקחת סרזט מכמה סיבות:

1. הבנתי שזה לא מונע ביוץ ב-100% אך כן מונע השתרשות של הביצית המופרית ברחם, לכן יש בכך סיכון מסויים להריון חוץ רחמי.

2. ידוע לי כי יכולים להיות דימומים, ואני ממש לא רוצה להכנס לסרט הזה (אנו אסורים כבר שישה שבועות…).

3. באופן עקרוני אני לא רוצה להכניס לגופי הורמונים מלאכותיים ולשבש את המנגנון הטבעי של גופי, זאת בנוסף לתופעות לוואי וסיכונים אפשריים בנטילת גלולות.

למדתי לאחרונה את שיטת המודעות לפוריות (הכוללת בדיקת הפרשות+בדיקת צואר הרחם+חום הגוף), אך גם בשיטה זו יש ימים בהם יש צורך בשימוש באמצעי מניעה כלשהו.

ברצוני לשאול האם ניתן להשתמש בדיאפרגמה+קוטל זרע? (למקרה שזה חשוב, בעלי הוא תימני).

בתודה רבה מראש.

תשובה:

במצבים בהם מוצדקת מניעת ההריון (כמו, למשל, במקרה שלך), אם מסיבות רפואיות לא ניתן להשתמש בגלולות או בהתקן תוך רחמי מותר לך להשתמש בדיאפרגמה יחד עם קוטלי זרע.

ראי מאמרי דיאפרגמה – דעת הגרש"ז אויערבאך (לפני חזרה ולאחריה) ; אסיא עז-עח, עמ' 136-154 (2006).

להדפסה

שאלות נוספות

זירוז לידה בהלכה

שלום וברכה. ראיתי בפוסקים שעדיף לא לזרז לידה סתם .   מה לדעת הרב יש לעשות במקרים הבאים? סיבה רפואית חלקית (הרופא יוצא לחופשה )

קרא עוד »

צום תשעה באב למעוברת

אני בשבוע 31 להריוני (סוף שביעי) ואני נוטה להתייבש בצומות בהריון. שאלתי היא באיזה מקרה מותר לי "לשבור" את הצום ולשתות לשיעורים או לשתות בכלל?

קרא עוד »

שרירנים ברחם

שלום רב, אבקש אם ניתן לענות לי בדחיפות. בימים אלו אובחנו ברחמי שרירנים. היום זהו היום התשיעי לווסת ועדיין, אינני נקיה, מפעם לפעם ישנו כתם

קרא עוד »

מה אתם מחפשים?

לורם איפסום דולור סיט אמט, קונסקטורר אדיפיסינג אלית לפרומי בלוף קינץ תתיח לרעח. לת צשחמי צש בליא, מנסוטו צמלח לביקו ננבי, צמוקו בלוקריה.