מספר מזהה: 5472

- מכון שלזינגר - https://www.medethics.org.il -

גרות

שאלה:

שלום כבוד הרב! קוראים לי א.
השאלה שלי היא בעניין הגיור שעברנו במשפחה. הורי טוענים כי נולדתי יהודיה, אך שמעתי וגם נראה לי שהרבנים שעברו עם אימי את תהליך הגיור, היו רפורמים או לפחות לא מוסמכים. אמי החלה לשמור תורה ומצוות רק כאשר הייתי אני בת 9. בגיל זה גם עברנו גיור לחומרה וזכור לי שטבלתי אך לא שאלו אותי שאלות האם אני מעונינת להיות יהודיה.
אז מענין אותי איך ילדה בת 9 שלא חייבת בתורה ומצוות יכולה להתגייר כאשר היא אינה מבינה כלל מה היא עושה. או אם אכן נולדתי יהודיה אז למה טבלתי? ומותר לי להתחתן אם כהן? ואם אני גיורת מה הן ההלכות לגבי הורי? ואיחוד עם אבא ואח? אני נורא מבולבלת בנושא ועד כה לא קיבלתי תשובות מספקות, אני רוצה לדעת את מעמדי ביהדות.
עוד מעת אהיה בת 18 וארצה לצאת לשידוכים, זה נורא חשוב לי… אשמח מאד לקבל תשובה בהקדם.
נ.ב. האם מומלץ לי להחליף שם?

תשובה:

א.  קשה לתת תשובה על סמך נתונים חלקיים, בלא להחשף לתיקי הגיור השונים הקשורים לשאלתך. בכל זאת ניתן לתת תשובה מעשית גם בנתונים הקיימים.
ב.  מתוך הנתונים שהצגת, ניתן לומר שנוצר כאן מצב של ספק, שהוא, במקרה זה לטובתך.
הספק הוא האם את יהודיה מבטן ומלידה, או שאת גיורת מגיל 9.
לשאלתך, איך ניתן לגייר ילדה בת 9, התשובה מצויה כבר במשנה. לכן קטין שמגיע עם הוריו הביולוגיים כדי להתגייר, ניתן לגיירו גם אם אין הוא מבין מהי גרות. פרטי הדינים הנוגעים לגירות כזו של קטין חורגים ממסגרת זו.
ג.  אין הלכות מיוחדות לגבי יחסך אל הוריך, ועל פי הכרעת ההלכה אין שום חשש לייחוד עם אביך או אחיך הביולוגי בדיוק כמו אצל כל בת ישראל.
ד.  מבחינת שידוכים את יהודיה כשרה לכל דבר אלא שמחמת הספק שהוזכר למעל, את מנועה מלהנשא לכהן. עקב אחוז הכהנים הנמוך באוכלוסיה, ברוב המקרים מגבלה זו איננה משמעותית. גם ילדיך ממי שעתיד להיות אישך הם כמובן יהודים כשרים לכל דבר ללא שום הגבלה שהיא.
אנו מאחלים לך הצלחה מלאה בהקמת ביתך החדש.