הפרדת בשר וחלב - מכון שלזינגר
נגישות

מכון שלזינגר לחקר הרפואה על פי ההלכה

הפרדת בשר וחלב

23 באוקטובר 2018

הרב המשיב: הרב גבריאל טולדאנו

שאלה:

אני עברתי לפני כשנה וחצי ניתוח טבעת בקיבה – לצורכי דיאטה, אצל ד"ר אבינוח מבי"ח סורוקה בבאר שבע לאחר הניתוח.

אני נתקל כל הזמן בבעיית כשרות – הפרדת חלב ובשר. הטבעת יצרה כביכול 2 קיבות ובאמצע הטבעת שמתפקדת כמו בשעון חול. אני נוהג לשמור לאחר אכילת מוצרי חלב מעל 30 דקות ולאחר מוצרי בשר כולל עוף 6 שעות – לא בגלל מראית עין כי ככה גודלתי !

לאחרונה בגלל הטבעת (תופעה ידועה ) אני מקיא, וגם לאחר שעתים ושלוש מהארוחה האחרונה, ולצערי אני רואה שלאחר פרק הזמן הזה עדין יש לי בקיבה (עוד לא ירדו למעיים) מוצרי חלב , או מוצרי בשר, שאותם אני פולט. שאלתי מה הסטטוס ההלכתי לכך שהרי אם לא הקאתי למעשה יש לי בקיבה מוצרי חלב שמתערבבים עם מוצרי בשר – אני נוהג לאחר כל ארוחה לשתות הרבה מים כ- ליטר וגם אותם אני פולט ביחד עם שאריות מהאוכל – חלבי או בשרי. כל התופעה הנ"ל די חדשה לי כי לאחרונה כנראה עקב שינויים פיזיולוגים של ירידה משמעותית במשקל (46 ק"ג ), יתכן והטבעת התהדקה , עד לברור הרפואי עם המנתח (ייקח לי עוד שבועיים לפחות להתייעץ איתו) האם יש צורך בפתיחת הטבעת.

אודה לכם אם תוכלו לעזור לי בסוגיה / קושיה.

תשובה:

בסיבת השהיה בין אכילת חלב לאחר אכילת בשר, מצינו שני טעמים,

הטעם הראשון – הטעם של רש"י (חולין ד"ה) והביאו הרא"ש מפני שהבשר מוציא שומן ונדבק בפה ומאריך בטעמו, דהיינו שנשאר טעם הבשר בפה גם לאחר אכילתו.

הטעם השני – הטעם של הרמב"ם (פ"ט מהלכות מאכלות אסורות) הוא משום שאריות בשר שנשארות בין השיניים, ואינם סרים בקינוח.

לפי שני הטעמים הללו שיעור ההמתנה הוא מזמן האכילה ולא מזמן העיכול בקיבה. ולכן גם אם האדם מקיא שאריות של אוכל בשרי, בודאי שאין בזה משום "שומן שמאריך בטעמו" ולא נדבק בין שיניים, ולכן אין שום צורך להמתין מזמן ההקאה אלא רק מזמן האכילה בלבד.

לסיכום:

אין שום איסור להיות במצב שבשר וחלב מתערבים בקיבה, שהרי אחרי אכילת חלב מותר לאכול בשר בלא המתנה של 6 שעות, אע"פ שבקיבה הבשר והחלב מעורבים, הוי אומר, כל דיני המתנה בין בשר לחלב קיימים לגבי המתנה בין האכילה של חלב לאכילה של בשר, ואין צורך להתחשב במה שקורה בקיבה.

שאלות נוספות

המותר ביחסי אישות

PDF Button כבוד הרב שלום! בשעה טובה התחתנתי לפני כחודש לי ולאשתי יש כמה התלבטויות בנושא צניעות ביחסי אישות א. האם מותר לבעל להסתכל או

קרא עוד »

הפעלת בייביסנס בשבת

PDF Button שאלה על הפעלת בייביסנס בשבת: הבן הקטן שלי ישן עם בייביסנס מתחת למזרון. הבייביסנס הוא מנטר נשימה שמתריע באזעקה במקרה שהתינוק חו"ח לא

קרא עוד »
x
medethics
The Torah Medical Research Institute, founded in 1966, was named by Dr. Falk Schlesinger, the second CEO of Shaare Zedek Hospital
RSS
Follow by Email
דילוג לתוכן