נידה במצב של שלייה קדמית פתח

שתפו:

23 באוקטובר 2018

הרב המשיב: הרב ד"ר מרדכי הלפרין

שאלה:

אישתי ב"ה בהריון במהלך השבוע ה16. לא מזמן עשינו בדיקה הנקראת סקירת מערכות מוקדמת. בבדיקה הרופא הסביר לנו שלאישתי יש שליה המכסה את הפתח (שלייה קדמית פתח). עם תוצאות הבדיקה אישתי הלכה לרופאת הנשים שלה וזאת הסבירה לנו שסבירות גבוהה שתוך 4 שבועות השלייה תעלה למעלה. דבר זה נגלה בסקירת מערכות מאוחרת. אך עד אז יש חשש לדימומים ויש גם להמנע מיחסי אישות. שאלתי האם במקרים שיש דימום ח"ו אזי אני ואישתי נאסרים או שמא הדימום הינו רק מהשלייה ולא מהרחם ולכן איננו נאסרים? ואם אכן אנחנו נאסרים האם יש לדון את הדם ככתם (כיוון שאינו בהרגשה) או כראיית דם ממש (שהרי ידוע שבא מהרחם)? האם במקרה שהיו יחסיי אישות והאשה ראתה דם נדונה כרואה מחמת תשמיש?

תשובה:

א. דימום שנובע מפגיעה בשליית פתח הוא דימום מסוכן מאד, הגורם במקרים לא מעטים למות האישה. לכן אסור לבצע שום פעולה שמגדילה את סיכויי הדימום, כמו למשל קיום יחסים

ב. הדימום המתרחש במצבים של שליית פתח הוא סוג מסויים של היפרדות שליה. דימום עקב היפרדות שליה הוא הדימום השכיח ביותר בהריון. דימום בהריון אוסר כמעט תמיד, פרט למקרים נדירים המוגדרים במשנה כ"דם קושי". אך ברוב הגדול של המקרים הדימום אוסר מן התורה.

במילים אחרות, דם היפרדות שליה במצב שאינו מתאים להגדרות "דם קושי" שדווקא אותו התירה תורה, הרי הוא דם אוסר ומטמא מן התורה.

לכן דם מפגיעה בשלית הפתח אוסר, מטמא, ויש בו חשש לאיסור כרת.

ג. לעניין רדמ"ת, יש מקום ליישום זמני של דין זה רק כל עוד התנאים לא השתנו, כלומר רק כל עוד השליה עדין מכסה את הפתח או חלקו. אך כאמור קיום היחסים ממילא אסור במצבים אלו, וחמירא סכנתא מאיסורא.

להדפסה

שאלות נוספות

הפרדת תאומים סיאמים

שלום וברכה! אני סטודנטית לסיעוד בבי"ס לאחיות ב"שערי צדק" ושאלתי היא: מה הדין והחוק לגבי הפרדת תאומים סייאמים בכל אחד מהמקרים הבאים: אם אחד מהם

קרא עוד »

מה אתם מחפשים?

לורם איפסום דולור סיט אמט, קונסקטורר אדיפיסינג אלית לפרומי בלוף קינץ תתיח לרעח. לת צשחמי צש בליא, מנסוטו צמלח לביקו ננבי, צמוקו בלוקריה.