סכרת בשבת - ללא מכשיר הבדיקה - מכון שלזינגר
נגישות

מכון שלזינגר לחקר הרפואה על פי ההלכה

סכרת בשבת – ללא מכשיר הבדיקה

21 בנובמבר 2014

הרב המשיב: פרופ' א.ס. אברהם

שאלה:

אדם שיש לו סכרת נעורים, ובשבת התקלקל לו מכשיר למדידת הסוכר בדם, ושהה במקום בו אינו יכול להשיג מכשיר אחר, האם יהיה רשאי לנסוע למרפאה קרובה או לבית חולים על מנת להשיג מכשיר? מה הדין אם נגמר לו האינסולין? האם נתיר לו? האם יהיה הבדל אם מדובר בשבת שלאחריה חל יום טוב, כגון שבת בערב חג השבועות תשע"ה הבא עלינו לטובה?
כלומר עד כמה נתיר איסורי דאורייתא, אם בכלל נתיר?
בתודה

תשובה:

אדם סכרתי המקבל אינסולין חייב לבצע מדידות רמת הסוכר בדם ולהזריק לעצמו אינסולין בהתאם, כמה פעמים כל יום ואם אינו יכול לבצע את הבדיקה או להזריק לעצמו אינסולין הוא מוגדר כחולה שיש בו סכנה ומחללים עליו את השבת. אם מדובר על קרוב למוצאי שבת והבדיקה או הזריקה אמורה להיות אחרי צאת השבת יחכה עד אז ויסע כדי לקבל מה שצריך. מאידך, אם הבדיקה או הזריקה אמור להתבצע בשבת, אז, אם אפשר, יבקש מגוי להסיעו לבית חולים או לבית מרקחת כדי לקבל מכשיר ו/או אינסולין. אין גוי, יסע לבד.
איני מבין מה השאלה לגבי שבת שחל אחרי יו"ט. שוב, אם הוא צריך את מה שחסר לו ביו"ט אז יסע ביו"ט כדלעיל. ואם ביו"ט יתברר שלא יהיה לו מספיק אינסולין להזרקה למחורת שהוא שבת, יסע ביו"ט ולא יחכה עד למחרת.
הערה: נשבר לו המכשיר מילא! אבל "נגמר לו האינסולין" הוא פושע שהיה צריך כבר ביום ו' לדאוג שיהיה לו מספיק אינסולין לשבת.

שאלות נוספות

בעיות במתן שתן

PDF Button שלום שמי *** ואני בת שנתיים אני מיתקשה במתן שתן מיזה כחמישה חודשיםלעיתים עוברות 25 שעות ללא מתן שתן ניבדקתי ואושפזתי ממושכות בדנה

קרא עוד »
x
medethics
The Torah Medical Research Institute, founded in 1966, was named by Dr. Falk Schlesinger, the second CEO of Shaare Zedek Hospital
RSS
Follow by Email
דילוג לתוכן