נגישות

מכון שלזינגר לחקר הרפואה על פי ההלכה

סכרת בשבת – ללא מכשיר הבדיקה

[DISPLAY_ULTIMATE_SOCIAL_ICONS]

21 בנובמבר 2014

הרב המשיב: פרופ' א.ס. אברהם

שאלה:

אדם שיש לו סכרת נעורים, ובשבת התקלקל לו מכשיר למדידת הסוכר בדם, ושהה במקום בו אינו יכול להשיג מכשיר אחר, האם יהיה רשאי לנסוע למרפאה קרובה או לבית חולים על מנת להשיג מכשיר? מה הדין אם נגמר לו האינסולין? האם נתיר לו? האם יהיה הבדל אם מדובר בשבת שלאחריה חל יום טוב, כגון שבת בערב חג השבועות תשע"ה הבא עלינו לטובה?
כלומר עד כמה נתיר איסורי דאורייתא, אם בכלל נתיר?
בתודה

תשובה:

אדם סכרתי המקבל אינסולין חייב לבצע מדידות רמת הסוכר בדם ולהזריק לעצמו אינסולין בהתאם, כמה פעמים כל יום ואם אינו יכול לבצע את הבדיקה או להזריק לעצמו אינסולין הוא מוגדר כחולה שיש בו סכנה ומחללים עליו את השבת. אם מדובר על קרוב למוצאי שבת והבדיקה או הזריקה אמורה להיות אחרי צאת השבת יחכה עד אז ויסע כדי לקבל מה שצריך. מאידך, אם הבדיקה או הזריקה אמור להתבצע בשבת, אז, אם אפשר, יבקש מגוי להסיעו לבית חולים או לבית מרקחת כדי לקבל מכשיר ו/או אינסולין. אין גוי, יסע לבד.
איני מבין מה השאלה לגבי שבת שחל אחרי יו"ט. שוב, אם הוא צריך את מה שחסר לו ביו"ט אז יסע ביו"ט כדלעיל. ואם ביו"ט יתברר שלא יהיה לו מספיק אינסולין להזרקה למחורת שהוא שבת, יסע ביו"ט ולא יחכה עד למחרת.
הערה: נשבר לו המכשיר מילא! אבל "נגמר לו האינסולין" הוא פושע שהיה צריך כבר ביום ו' לדאוג שיהיה לו מספיק אינסולין לשבת.

[print_link]

שאלות נוספות

עצה מהתורה לגמגום

שלום, אני מגמגמת ואני מבקשת מהקב"ה שיסיר ממני את הגמגום והקושי הזה, אך משום מה זה פשוט לא נענה… אז רציתי לשאול אולי יש איזה

קרא עוד »