מספר מזהה: 7004

- מכון שלזינגר - https://www.medethics.org.il -

עבודת מוקד מיון בבית חולים

שאלה:

שלום רב,
אני סטודנט בן 25. אחותי הגדולה עובדת כאחות חדר מיון בהדסה עין כרם, ובמסגרת חיפושי העבודה שלי, היא אמרה לי שמחפשים עובדים למוקד חדר המיון.
תפקיד המוקד להבנתי, הוא בעצם הקשר בין חדר המיון למחלקות, זימון רופאים, כח עזר וכד'.
העניין הוא, שהבנתי ממנה שהדרישה העקרונית היא לעבודה גם בשבתות, אך ממה שהיא בדקה, בפועל מי שעובד בשבתות הינם המוקדנים שאינם יהודים, המעדיפים משמרות אלו.
כלומר, דה פקטו במידה ואתקבל לעבוד שם, ייתכן מאוד שלא אצטרך לעבוד שבתות וחגים כלל, אך טכנית לא ניתן להתחייב לכך מצד ההנהלה.
השאלה שלי, האם בכל זאת ניתן להגיש מועמדות לעבודה הזו? סה"כ להבנתי הדלה, מדובר בתפקיד שהוא חלק ממערך בית החולים ומטפל בחולים המגיעים למיון באופן שגרתי (אף אם אין פיקוח נפש מיידי, כמו שאחותי מטפלת בכלל החולים המגיעים למיון במסגרת תפקידה, בלי אבחנה ספציפית לגבי כל מקרה אם יש פיקוח נפש או לא), ולהבנתי הדלה יהיה מותר בעת הצורך לעבוד בשבת בדומה לשאר העובדים בבתי חולים בשבת לא כך?
אשמח בכל מקרה בתשובתכם גם לנימוקים ההלכתיים ואם אפשר גם למקורות, על מנת שאוכל גם להתעמק בהם (אם זה בסדר כמובן).
ותודה רבה מראש על עבודת הקודש שלכם!

תשובה:

א.  גם אם לא יימצאו מוקדנים נוכרים לעבודת שבת במוקד המיון, חייבים להפעיל את המוקד בשבת גם על ידי מוקדנים יהודים שכן הפעלת המיון בשבת מותרת משום פיקוח נפש.
אמנם כאשר יהודי עובד כמוקדן מיון בשב, אף שרוב או חלק ניכר מהפעולות מותרות לכתחילה משום פיקוח נפש, יכולות להיות פעולות שאינן כאלה, ואותם חייבים לבצע אך ורק בשינוי.
ב.  כדי לדעת איך לפעול בשבת יש צורך בהכרה מלאה של תפקיד המוקדן ומשמעותו הרפואית, וכן בידע מעמיק של הלכות שבת הרלוונטיות לעבודת המוקדן.
ראה שו"ת #3914 העוסק במוקדן מד"א בשבת; שו"ת #4135 האוסק בפעולות בחדר מיון בשבת – רישומים; שו"ת #4708 – עבודת אחות חדר מיון בשבת; שו"ת #3674 העוסק בפעילות שוטפת של רופא בבית חולים בשבת.