מספר מזהה: 7772

- מכון שלזינגר - https://www.medethics.org.il -

צומות (פעמיים בשבוע) ובריאות

שאלה:

שלום וברכה,
בעלי ואני חוזרים התשובה כבר מס' שנים ב"ה. בעלי הוא אדם משכמו ומעלה,חרוץ,חכם ומלא במעשים טובים. העניין הוא שמרוב שהוא בעל דבקות חזקה בקב"ה הוא לעיתים קרובות לוקח על עצמו תענית יחיד מסיבות שונות ( חלומות, לרפואת אדם חולה, לכפר על מעשים שלו או של אחרים ועוד). לאחרונה אני מרגישה שהוא מגזים ומתענה הרבה מידי (בערך פעמיים בשבוע), אני חוששת לבריאותו ומוטרדת מהמנהג הזה שסיגל לעצמו.
האם יש כאן פגיעה בבריאותו? האם זה תקין?
יש לציין כי בעת שהוא צם הוא מתפקד רגיל: יוצא לעבוד, עוזר בבית וכו. יחד עם זאת, הצומות מחלישים אותו.

תודה רבה, אפרת.

תשובה:

תשובת הרב יהושע וייסינגר:

שלום וברכה,

קיבלתי את שאלתך, שמחתי לשמוע על חזרתכם בתשובה, אקווה שה' יתן לכם כוח להתמיד ולהתעלות בדרככם.

ראשית יש לציין שישנה נטיה שחוזרת אצל חוזרים בתשובה רבים, לנטות ולהגיע לקיצוניות שונות, לפעמים זהו תהליך זמני ולפעמים זה נהיה אורח קבוע. אך ביהדות ישנה חשיבות בהליכה בדרך האמצע, הרמב"ם מגדיר זאת בספרו משנה תורה: "הדרך הישרה היא מדה בינונית… ודרך זו היא דרך החכמים… ונקרא חכם… ומצווים אנו ללכת בדרכים אלו הבינונים, והם הדרכים הטובים והישרים שנאמר 'והלכת בדרכיו'" [הלכות דעות פרק א, ד-ה], לדבריו, ההליכה בדרך ישרה ומאוזנת מלאת יראת שמים תוך כדי שמירת הבריאות הגופנית והנפשית כאחת, היא הדרך הראויה.

במקרה שלכם אינני מכיר את בעלך, וייתכן שהוא עושה את זה בשמחה ומתוך בריאות נפשית אמיתית, אך ייתכן ולא, ולכן חשוב ששמת לב לעובדות שציינת.

לדעתי כדאי להתייעץ עם רופא המשפחה. וקיימות שני אפשרויות:

  1. מצב בריא – על רופא המשפחה להמליץ מה נכון לעשות בכדי שהצומות לא יגרמו חלילה לנזקים לגוף, לדוג', הוא יכול לקבוע מינונים סבירים לכמות הצומות וכד'.
  2. מצב קיצוני – אם הרופא יראה שיש פה נטיה בעייתית, הוא ישלח לטיפול בכדי לדאוג שהוא לא יגיע להחמרה נוספת ולהדרדרות.

החשיבות בפניה לרופא המשפחה היא בכך שהוא מכיר אתכם ואת התיק הרפואי השוטף, את כוחותיו של בעליך ומאידך את קשייו. הוא אף מכיר את המצב הנורמלי בכדי לשפוט האם המצב כעת הוא בריא ונורמלי, ואיך לא ליצור בעיה גופנית ו/או נפשית עתידית.

הרבה הצלחה בדרככם,