מספר מזהה: 7844

- מכון שלזינגר - https://www.medethics.org.il -

שאלת עמותת מרכז פנים‎ – תמיכה בילודה בבני זוג עם רקע פסיכיאטרי

שאלה:

עמותת מרכז פנים מלווה ותומכת בזוגות שמתמודדים עם אתגר פוריות מזה שבע שנים. הן בקשיים הנובעים מהטיפולים השונים והן בקשיים הקשורים בהתמודדות עם כשלונות קשים, הן זמניים והן של זוגות הנאלצים להיפרד מן החלום.
שירותי המרכז כוללים שיחות פרטניות ע״י עובדות סוציאליות המומחות בתחום הפוריות ,דמיון מודרך וכן עיסוי ושיעורי יוגה. השירותים ניתנים אחת על אחת באופן פרטני ולא באופן קבוצתי.
פרטים נוספים על דרכי הפעילות שלנו נמצאים בקישור:  www.merkazpanim-fertility.org.il

לאחרונה נתקלנו בשאלה מוסרית והלכתית קשה:
פניה אלינו זוג שרוצה לעבור תהליך של טיפולי פוריות. אך ידוע לנו ממקור חיצוני שלאחד מבני הזוג יש רקע פסיכיאטרי בעייתי. כרגע הוא במצב יציב כשהוא נוטל תרופות פסיכיאטריות ומאוזן לאורך זמן. אך קיים ספק לגבי הכשירות ההורית וטובת הילד. לזוג אין ילדים ויש להם רצון גדול להורות.
השאלה: האם לתמוך בזוג ולעודד  להבאת ילד לעולם ? האם זה משנה אם מדובר על הגבר או האשה עם רקע שמשאיר ספק לגבי היכולת להורות ?
האם הכרות עם מערכת התמיכה המשפחתית הקיימת עבורם יכול/אמור להוות חלק מההחלטה?

רחי היין
מרכז פנים ע״ר
rmhain@gmail.com

תשובה:

מדובר בשאלה קשה שאין לה הרבה תקדימים הלכתיים.
שאלה דומה, שהופנתה לפני ארבעים ושתים שנים לגרש"ז אויערבאך ע"י פרופ' שמעון גליק, עוסקת בעקרונות השייכים גם לשאלתך:

השאלה של פרופ' גליק היתה (מובאת ב שמעון גליק, שיכוך כאבים שמקצר חיים; טיפולי פוריות לפסולי דין; קדימויות בחולים מסוכנים – השלמה לשו"ת, ספר אסיא יא, עמ' 3-8 (2008), אסיא סא-סב, עמ' 56-57 (1998)):
1.     […] 
2.      איך לנהוג באשה צעירה עקרה (או שבעלה עקר, לא ברור מי) שהיא להערכתי מפגרת מבחינה שכלית, וספק באיזה מידה היא תוכל לחנך ולגדל ילד. כל עיסוקיה מנוהלים, כנראה, ע"י אמהּ שהיא מביאה אותה לרופא ומדברת בשבילה.
         יכול להיות שבהשקעת מאמצים חזקים יהיה אפשר להצליח שהיא תוליד ילד. האם זה מוצדק מצידינו לתת לאשה הזאת האפשרות לגדל בנים אם לדעתנו היא לא מסוגלת לכך?
         או שמא אין זה מתפקיד הרופא [לשקול שיקולים מסוג זה] ועלינו לעשות כל המאמצים הנדרשים, וה' ירחם?
3.      […] 
         אני מודה לכבודו מראש על עזרתו.
         אני מאחל לכבודו חג פסח כשר ושמח.

והתשובה של הג"ר שלמה זלמן אויערבאך (מובאת ב: שיכוך כאבים שמקצר חיים; טיפולי פוריות לפסולי דין; קדימויות בחולים מסוכנים – שו"ת, ספר אסיא יא, עמ' 3-8 (2008), אסיא נט-ס, עמ' 46-51 (1997)) היתה:
        אחרי תת ברכה כיאות, הנני משיב לו על מכתבו שהגיעני אמש, כסדר דבריו על ראשון ראשון.
א.    […] 
ב.    טיפולי פוריות לפסולי דין
      נראה שאם הבעל פקח הרי חייב הוא בפו"ר, אך אם גם הוא מפגר, חושבני מסברא שאם אחד מבני הזוג מצטער מזה והוא דורש ומבקש רפואה, צריכים שפיר לעזור להם בדרך הרגילה. אבל לא לעשות תחבולות ואמצעים כעין הזרעה מהבעל וכו'. ואם רק הסבתא וכדומה מבקשת את זה, יותר טוב להמנע. כל זה כתבתי מסברא בלי שום יסוד מהש"ס.
ג.    […] 
      בברכת חג כשר ושמח וכל טוב סלה לו ולכל ביתו
      שלמה זלמן אויערבאך

לגבי שאלת ההיכרות, השאלה בעיקרה היא שאלה מקצועית, מה משמעות התמיכה המשפחתית על גידול הילד, בנתונים של הזוג.