מספר מזהה: 7219

- מכון שלזינגר - https://www.medethics.org.il -

שידוכין עבור בחור הסובל מסכיזופרניה

שאלה:

ברצוני להתייעץ עמך בנושא אישי המשלב רפואה והלכה.
הנני יהודי חרדי בן 26. כעת סטודנט לתואר ראשון בחינוך ומשם הכרתי את כתבייך. בעת שירותי הצבאי התפרצה אצלי מחלת הסכיזופרניה בעלת מרכיב אובססיבי, שהתבטאה בעיקר בהימנעות מקשרים חברתיים ומחשבות שווא של יחס.
כשנה לאחר שירותי הצבאי התחלתי לקבל טיפול תרופתי שכלל Zyprexa – 5 mg, וSeroxat – 70 mg.
כחודש לאחר תחילת הטיפול מחשבות השווא פסחו והחלה מעורבות חברתית. כיום 3 שנים לאחר הטיפול אני בתפקוד גבוהה בעל קשרים חברתיים אך מתמודד עם קשיים במציאת שידוך, ולכן אני פונה אלייך.
קיבלתי עצה מסגן מנהל ביה"ח הפסיכיאטרי בב"ש ד"ר חנוך מידובניק למצוא מישהי עם ליקוי פיזי. בשל סיכויי תורשה גבוהים להורשת בעיות נפשיות. מזה שנה אני מנסה  למצוא מישהי שכזאת אך ללא הועיל.
שאלתי אלייך היא בעקבות מומחיותיך בסוגיות הלכתיות ורפואיות  והיא כדלקמן –
האם עליי להמשיך לחפש מישהי עם ליקוי פיזי בהנחה ותוך שנתיים אני אוריד בהדרגה את מינון התרופות (בהתאם לליווי רפואי ובהמלצת רופא מטפל) ועל אף ההיצע הנמוך?
או שמא עליי לחפש מישהי עם הפרעה נפשית קלה (בדומה לשלי למשל) שהטיפול בה איננו מסכל את סיכויי האישה להרות?

אשמח אם תסב את תשומת ליבך לשאלתי שכן היא משמעותית עבורי
תודה מראש   

תשובה:

תשובת הרב מאיר אורליאן:

נראה שיפה לומר בנושא זה: "טוב אשר תאחוז בזה, וגם מזה אל תנח ידיך". המלצתו של ד"ר מידובניק, לחפש ליקוי פיזי קל ולא נפשי, היא עדיין הכיוון הכי ראוי, ויש להמשיך לחפש בעיקר בכיוון זה. [כמובן, אם תכיר אשה בריאה לחלוטין המוכנה לקבל את הסיכון, כי רואה בך תכונות ומידות טובות וקשר נפשי – גם טוב.]
אך אם אינך מוצא, יש מקום לחפש גם ליקוי נפשי קל. נראה שזה עדיף מאשר להישאר בלא אשה. אם השידוך יתברר כמעשי, ראוי להתייעץ שוב עם הרופאים המטפלים לפני החלטה סופית, לברר את רמת הסיכון.

בברכה,
מאיר אורליאן