שיטת 'מוח אחד' - מכון שלזינגר
נגישות

מכון שלזינגר לחקר הרפואה על פי ההלכה

שיטת 'מוח אחד'

17 במאי 2013

הרב המשיב: הרב ד"ר מרדכי הלפרין

שאלה:

האם יש בעיה הלכתית ללכת לטיפול בשיטת מוח אחד? תודה

תשובה:

העקרון המוצהר של שיטת 'מוח אחד'-
"ברפואה המשלימה בכלל וב"מוח אחד" בפרט מסתכלים על האדם בתור יצור שלם, נקודת המוצא היא כי ישנה השפעה מהותית של הנפש על בעיות גופניות ושל בעיות גופניות על הנפש. האדם השלם הוא יצור המורכב מחלקים, היבטים שונים בחייו וישנה מערכת יחסים והשפעה הדדית בין כלל החלקים המרכיבים את האדם השלם."
הוא עיקרון מוסכם ומופיע בהגדרה חדה כבר בכתבי הרמב"ם (למשל בהקדמתו לשמונה פרקים).
לכן ברמה העקרונית לא צריכה להיות בעיה עם השיטה. השאלה מתחדדת יותר כאשר מגיעים לפרטים הקטנים של הטיפול. אם לא מדובר על החדרת אידיאולוגיה של כפירה, לא צריכה להיות בעיה הלכתית.

אמנם חשוב להכיר יותר את הטיפול, שכן ישנם מטפלים שפועלים לפריקת עול אידיאולוגית כחלק מ"שחרור החסמים". פריקת עול כזו עלולה להגיע עד כדי התפקרות אסורה, עד כדי עבירה וזלזול אפילו בשלשת האיסורים החמורים.
לכן, באופן מעשי יש לקבל נתונים מאדם נאמן שעבר את הטיפול, ועם הנתונים הללו לפנות באופן אישי לרב פוסק הלכה.
כמו כן ראו ב
פעמי יעקב (פט), שבט תשס"ט, עמ' קלז-קלח (הסברו של הרב רוזנבלט), ודעות שונות בנושא (עמ' קלא-קנד).

שאלות נוספות

דיני נידה

PDF Button שלום רב, רצוני לדעת בבקשה מהו חוק הנידה בשלמותו… והאם ניתן לבוא במגע (לא מיני) בזמן הימים הנקיים? Please follow and like us:

קרא עוד »

עקרות הלכתית

PDF Button הביוץ שלי מתרחש כנראה 3 ימים לפני המקוה. אני מטפלת ברפואה אלטרנטיבית כבר שנה, וזה כידוע עובד לאט… רציתי לברר באופן כללי מה

קרא עוד »
x
medethics
The Torah Medical Research Institute, founded in 1966, was named by Dr. Falk Schlesinger, the second CEO of Shaare Zedek Hospital
RSS
Follow by Email
דילוג לתוכן