מספר מזהה: 5153

- מכון שלזינגר - https://www.medethics.org.il -

IVF מתרומת זרע ללא ידיעת בן הזוג בעל פיגור כאשר בת זוגו בתהליך גיור

שאלה:

השאלה דלקמן בא לפני היום למרות שמדובר על משפחה באחת ממדינות דרום אמריקה אבל מכיוון שהאב בא לפה לעסקים והעניין מאד רגיש וצריך להישאר בחשאי, הציע את השאלה לפני על מנת שאעזור לו לקבל תשובה לפיו ידע מה לעשות.

לפני שלשים וארבע שנים נולד ילד לזוג שהיו קרובי משפחה. הילד נולד ר"ל עם

Congenital adrenal hyperplasia (sorry for the misspellings)

מחלה שקשורה עם הכליות ושבשביל לטפל בזה צריכים לקחת כדורים של "קורטיזון". בגלל הבעיה לא התפתח מבנה גופו כילד רגיל ונשאר בגובה מאד נמוך ומאד שמן. היום הבחור בן שלשים וארבע ופסיכולוגית הוא לא מאה אחוז נורמלי.

ההורים ניסו לשדך אותו בארץ אבל אף בחורה נורמלית לא רצתה אותו. בסופו של דבר הם לקחו איזה בחורה עניה שעבדה אצלם בחנות שמגיעה מהכפרים וראו שיש איזה "כימיה" בין הבן שלהם לבין הבחורה ודאגו שהם יחיו ביחד למרות שהיא גויה ר"ל. ההורים ראו בזה שהם יכולים להבטיח את עתידו של הבן מבחינתם זה שיהיה לו מישהי שידאג לו ויתמוך בו אחרי שהם יגיעו למאה ועשרים. עם ההורים של הבחורה העניה חתמו חוזה שיתנו כסף חודשי למשפחה בכפר לאורך כל התקופה שהבחורה תהיה עם בניהם (כאילו "קנו" את הבחורה מהמשפחה).

המשפחה לא חשבה ע"ד גיור של הבחורה מכיוון שהם ידעו שהבחור לא יכול ללדת לפי מה שסיפרו להם הרופאים במשך השנים. הבן אף פעם לא קיבל את הידיעה הזאת מהרופאים ואף לא מהוריו.

הבחורה מעצמה התעוררה לשאול ע"ד גיור והתחילה ללמוד יהדות. מכיוון שהם משפחה ספרדית שקשורים עם הקהילה הספרדית מאד קשה להתקדם עם הנושא של גיור ועד לא מזמן היה הבן בבחינת "אפיקורס" למרות שהוריו "מסורתיים". עקב זה שהבחורה התחילה להתעניין וללמוד ומכיוון שהם כבר חיים ביחד כמה חדשים כמו "בעל ואשה" היא השפיעה עליו להתחיל להניח תפילין כל יום וכו'.

הבחור התחיל לשאול למה הבחורה לא נכנסה להריון. גם הבחורה התחילה לשאול. הרופא בתל השומר שעוקב אחרי התיק הרפואי אמר להם לעשות בדיקה מיוחדת לבדוק מצב הזרע של הבן. התוצאות של הבדיקה מראות שאין שום סיכוי שהבחור יוכל ללדת.

הבחור עוד לא יודע התוצאות והוא אמר כבר כמה פעמים להורים שלו שבאם יתברר שאין לו סיכוי ללדת אז ייקח את נפשו ר"ל. הרופא שמטפל בתיק טוען שהבחור מסוגל בגלל מצבו הפסיכולוגי לבצע באמת ח"ו את מה שהוא מאיים. (ההורים חשבו כל הזמן שיוכלו לארגן אימוץ לזוג אבל מתברר שהבן איים כנ"ל וגם הבחורה עלולה לעזוב כדלקמן).

אם הבחורה תשמע שהוא לא מסוגל להוליד יש פחד שהיא תעזוב את בנם ולא להישאר אתו כל החיים בלי ילדים.

הרופא הציע שאולי כדאי שלא יגידו לזוג שהוא עקר, אלא להגיד לו שצריכים לעשות "הזרעה מלאכותית" ולקחת זרע מבנק הזרע ולערבב את זה עם הזרע שלה וששניהם יחשבו שזה הילד שבאה משניהם.

בינתיים הבחורה המדוברת היא גויה. האם מותר לבצע ה"תרגיל" הנ"ל?

האבא באה להתחנן בפני לברר לו מה הוא צריך לעשות בנושא המורכב הנ"ל.

תשובה:

1. במכתב השאלה חסרים כמה פרטים עובדתיים בעלי חשיבות, כמו למשל מידת הפיגור השכלי של הבן הנדון. לכן לא ניתן לענות באופן מלא על כל השאלות. אף על פי כן ניתן להעיר שתי הערות מעשיות, האחת הערה משפטית, והשניה הנחיה הלכתית:

2. חוק זכויות החולה התשנ"ו 1996 בסעיף 18 קובע כי:

א.