היסטוריה

המרכז הרפואי שערי צדק נוסד בשנת 1873 ע"י ועד רבנים בגרמניה ובהולנד. בתקנות שהתקין הועד נדרש כי בית החולים יספק שירותים רפואיים ברמה מעולה, גם לאלה אשר לא יוכלו לשלם עבורם, תוך שמירה קפדנית על דיני ישראל בבית החולים. המרכז הרפואי שערי-צדק שומר על מסורת זו מיום היווסדו ועד עתה.

המכון לחקר הרפואה ע"פ התורה, שנוסד בשנת 1966, נקרא ע"ש ד"ר פלק שלזינגר, המנכ"ל השני של בית החולים שערי צדק, אשר גילם את שאיפות המייסדים והגשימם הלכה למעשה. אמון על הנחיות מקימיו, מברר המכון בעיות רפואיות ע"פ אמות המידה של ההלכה.

עם התפתחות מקצוע האתיקה הרפואית בעולם בשנים האחרונות, גדלה גם ההתענינות בעמדת ההלכה היהודית בסוגיות אקטואליות של מוסר רפואי. ככל שמדעי הרפואה מתקדמים, כך נוצרות בעיות מוסריות והלכתיות חדשות רבות. מכון שלזינגר מחפש פתרונות מעשיים לשאלות מוסריות והלכתיות, הן באופן כללי והן בעניינים ספציפיים. צוות המכון מורכב מרופאים בכירים וחוקרים יחד עם תלמידי חכמים. כמו-כן מתקיימת התייעצות עם גדולי הפוסקים בעניינים רבים. שילוב זה מאפשר למכון לתפקד באופן מקצועי ויעיל. המכון רואה את ייעודו בהחדרת ערכי תורה למערכות הרפואיות המדעיות.

כנסים בינלאומיים

מכון שלזינגר בירושלים ובית הספר לרפואה ע"ש אלברט אינשטיין בניו-יורק, שיתפו פעולה בארגון הכינוס הבינלאומי הראשון לרפואה, אתיקה והלכה, שהתקיים בארץ בשנת 1993 בהשתתפות 450 נציגים מכל רחבי העולם. הכינוס הבינלאומי בו השתתפו רופאים, רבנים ואישי ציבור מהשורה הראשונה, תרם תרומה מיוחדת להגברת שיתוף הפעולה בין המגזרים השונים.

הכינוס הוכן במבנה חדשני שהתבסס על המבנה היהודי הקלאסי של שאלות ותשובות בהשתתפות רבנים ומרצים גדולים מכל רחבי העולם. מבחר הסוגיות המעשיות ברפואה שנדונו בכינוס היה רחב וכלל בין השאר איידס, השתלת איברים, פוריות הגבר, קביעת זמן המוות, פגמים בילוד, רפואת שיניים ופסיכיאטריה.

ספר הכינוס הראשון יצא לאור בעברית (301 עמ') ובאנגלית (346 עמ') שניהם בכריכה קשה.

ביולי 1996 התקיים הכינוס הבינלאומי השני אשר הוכן במתכונת דומה לראשון ועסק בסוגיות רבות ומרכזיות כפונדקאות, רפואה משלימה, רשלנות רפואית, משאבים מוגבלים, ניסויים רפואיים ועוד. כמו-כן, התקיים ערב עיון במשנתו ההלכתית בעניני רפואה והלכה, של פוסק הדור הגרש"ז אויערבאך זצ"ל.

אסופת מאמרים בנושאי הכינוס השני בעברית (730 עמ') ובאנגלית (265 עמ') ראתה אור ערב הכינוס, שניהם בכריכה קשה.

מכון שלזינגר © 2018

דילוג לתוכן