אמצעי מניעה כשלא אפשרי התקן רגיל

שתפו:

23 באוקטובר 2018

הרב המשיב: הרב ד"ר מרדכי הלפרין

שאלה:

אנחנו זוג עם חמישה ילדים קטנים (2 בנים, 3 בנות. אנחנו בני 32 ו33)

לאחר לידת ילדנו הרביעי רצינו לרווח מעט את המרחק בין הילדים מאחר שרעייתי רצתה להניק כל ילד כמה שנים (ההריונות תמיד תפסו תוך כדי הנקה) ולתת לו את מקומו הראוי לו- ותשומת הלב.

לאחר לקיחת כדורים למניעת הריון-החלו להתפתח מיגרנות קשות מאד , ניסינו לעבור לאמצעי אחר- אך בעקבות היסטרוסקופיה – התגלה שלרעייתי רחם חד קרני – שלא מתאים להתקן (התייעצנו עם מספר רופאים וכל אחד באופן עצמאי מסר זאת) כמו כן התקן שיש בו הורמונים – נאסר אל אשתי מאחר שהיא עברה אירוע מוחי (איסכמי חולף) הנובע מתגובת הגוף להורמונים. בהעדר אפשרות של כדורים או של התקן פנינו לחפש אפשרות אחרת-

ישנו פקק כזה cervical cap שאוטם את בית הרחם,ומוצמד בוואקום ובתוכו שמים נוזל קוטל זרע. בחודש השני לשימוש בו אשתי הרתה את ביתנו החמישית.

לאחר הלידה פנינו לרב שמנחה אותנו – רב הישוב חשמונאים – הרב איתמר אורבך נ"י- בשאלה- מה לעשות. הרב הגדיר את מצבה של אשתי כמצב שהוא פיקוח נפש להשתמש בהורמונים, ומאידך הבין את הצורך לרווח את הלידות (אשתי גם סבלה מדיכאון קל אחרי הלידה הזו, וגם במהלך ההריון- למשל התחשק לה לקפוץ מחלון הבית (למרות שהיא אישה אוהבת חיים- וגם היא לא ממש ידעה איך להסביר תחושות כאלה…) אך ברוך ה' ברוב הזמן היתה שמחה בתינוקת ובמצב – כך שזה היה מצבים מאד לוקאליים של דיכאון.(אולי זה אפילו נורמלי).

הרב אמר לנו שנשמש כך שהשמש יהיה בחוץ כדרך של גוף נהנה מגוף אבל שלא יזרע בפנים אלא בחוץ – כל הזמן (מאחר שראה שהפוריות גבוהה ברוך ה' – ולכן לא הציע שנלך על שיטת הימים הבטוחים.(כן הציע לשמש שלא כדרכה- שכן זה נקרא גם כן משכבי אשה- אלא שדסבר זה מסב צער נוראי לרעייתי)

למותר לציין את הקושי וחוסר ההנאה שמלווה מצב כזה – של חיכוך חיצוני -ושל חוסר יכולת להגיע להנאה לאשה באופנים כאלה- על אף שהתמדנו בו כמספר חודשים עד שבאופן מפתיע – גם במצב הזה אשתי הרתה -(אולי משטיפה של הגוף אחרי הזרעה חיצונית – נכנס משהו (כמעין "נתעברה באמבטי") אלא שבחסדי ה' נוצרה הפלה טבעית. שאלתי היא- האם מותר לנו להשתמש בקונדום.

הרב שלנו – אמר לנו שלמרות שהתיר היתירים מרחיקי לכת כפי שהתיר לנו – על קונדום הוא לא רואה לעצמו לפסוק, מאידך אינו חוסם דרכנו מלשאול רב אחר שיתיר לנו. הוא הפנה לציץ אליעזר שמתיר אבל ביקש שנשאל רב אחר.

אנחנו כעת טבלנו אחרי ההפלה הזו- ואיננו יודעים מה לעשות. מחד הרב לא נתן הנחיה מה כן. ואילו מההנחיות שבעבר אנחנו נותרנו עם חששות מאד גדולים להריון שוב, וממש לא ברור מה כן לעשות. (ההיסטריה שהולכת להיות מכל שפיכה באיזור הגוף – זה לא ממש מוסיף לקשר בינינו…)

סליחה על האריכות, אבל בצר לי אני פנה אליכם – מאחר שמאד מביך אותי לגולל את כל הסיפור בפני רב שלא מכיר אותי – והנושא גם ככה מביך אותנו מאד.

אודה מאד לתשובתכם,

מ

תשובה:

א. כדאי לדעת שגם קונדום איננו בטוח, ובספרות הרפואית מדווח על כשלונות של השימוש בקונדום, אצל זוגות צעירים (מתחת לגיל 26), כשמדובר בין 10%-ל35% הריונות למרות השימוש בקונדום.

ב. לגבי שימוש בהתקן תוך רחמי, אינני בטוח שנבדקה אפשרות השימוש בהתקן מסוג GyneFix, שעקב מנגנון האחיזה שלו ברירית הרחם, סביר שהוא יוכל להתאים גם לחלק מהמקרים של רחם חד קרני.

מומלץ שתפנו לברר שאלה זו לד"ר ברונו רוזן, בטל' 02-5678444.

ג. אם בדיקה של ד"ר רוזן תעלה שגם ה GyneFix איננו מתאים לאשתך – אנא חזרו אלי טלפונית

052-2602349 בשעות הערב אחרי שעה 22:00.

להדפסה

שאלות נוספות

הכשרה בבית חולים

כהן מתנדב במד"א שרוצה לעשות הכשרה בבית חולים, מדובר בקורסים קצרים של שעה וחצי כל פעם במחלקות השונות וקצת הרצאות, לא מדובר בשהייה ארוכה או

קרא עוד »

מעמד עובר של כהן

האם אשת כהן מעוברת מותרת להיכנס באוהל המת. שאלתי שאלה זו את הרב דב ליאור והופניתי לספר נשמת אברהם יו"ד סי' שע"א ס"ק א'. מכיוון

קרא עוד »

רפואה משלימה

שלום, רציתי לדעת אם אשה יכולה ללכת לטיפול שיאצו אצל מטפל גבר? (העניין ללכת דווקא אליו הוא כי ביררנו ומצאנו שהוא הטוב ביותר באזורינו. אין

קרא עוד »

כתמים בהריון

שלום רב, ברצוני לדעת האם צריך לטבול במקווה לאחר שהתברר שהאישה בהריון ובחודש ראשון להריונה ראתה כתמים , האם צריך לספור 7 נקיים גם במקרה

קרא עוד »

מה אתם מחפשים?

לורם איפסום דולור סיט אמט, קונסקטורר אדיפיסינג אלית לפרומי בלוף קינץ תתיח לרעח. לת צשחמי צש בליא, מנסוטו צמלח לביקו ננבי, צמוקו בלוקריה.