בדיקת זרע לבעלי וריקוצלה

שתפו:

23 באוקטובר 2018

הרב המשיב: הרב ד"ר מרדכי הלפרין

שאלה:

אני כעת מתמחה באורולוגיה בשערי צדק, רציתי לדעת מתי אפשר (אם אפשר) הביצוע של בדיקת זרע לחולים עם ווריקוצלי לדוגמה.

תשובה:

א.

ראשית יש לשאול עד כמה בדיקת הזרע באמת חשובה מבחינה רפואית. ראה מאמרם של ד"ר אלחנן בראון וד"ר דוד ויס, השפעת דליות האשך (Varicocele) בגיל הבגרות על פוריות עתידית – בעיה סבוכה ובלתי פתורה, אסיא סז-סח, עמ' 23-34 (בהוצאת מכון שלזינגר, ירושלים, 2001).

שנית: לגבי הסוגיא ההלכתית בהנחה שהבדיקה אכן חיונית, ראה מאמרו של הרב דייכובסקי, פוריות ותפקוד זוגי – עילה לגט וטיפולים לפני נישואין – שו"ת, שם עמ' 13-22, בעמ' 13-16.

אך חלק מההיתרים שם שנויים במחלוקת, ראה: מה שכתב הרב הלפרין בספר הכינוס הבינלאומי לאתיקה רפואה והלכה במאמרו אי פוריות הגבר וליקויי זיקפה – רקע רפואי והבטים הלכתיים, עמ' 131-140, בעמ' 135-136, ובאסיא נז-נח עמ' 221-216 – הקפאת זרע לשם קיום מצוות פרו ורבו, הרב משה ביתן והרב מרדכי הלפרין, ובנשמת אברהם כרך ג', אבן העזר סי' כג' ס"ק א-ב.

שלישית: יש לזכור כי רוב האנשים עם וריקוצלה הם פוריים (אם כי אחוז הסובלים מוריקוצלה בקרב גברים לא פוריים הוא גדול יותר מאחוז הוריקוצלה בין הגברים הפוריים). והערכת הרופאים כיום היא שוריקוצלה גורמת לירידה הדרגתית בפוריות.

לכן: מצד אחד חשוב לשנות תוכניות ולהתחתן בהקדם משיקולים רפואיים.

מצד שני לא תמיד מומלץ לבצע בדיקות שכן נתאר לעצמנו שהבדיקות יראו שיש בעיית פוריות חלקית, ותוצאה כזו יתכן ותהיה חובה למסור לבת הזוג המיועדת.

מצב כזה יכול לפעמים למנוע או לעכב מאוד את אפשרות הבחור להתחתן בעתיד. בעוד שאם היה פועל לפי ההמלצה למעלה, מתחתן בהקדם תוך ידיעה שרוב סיכוייו להיות פורה, מצבו המשפחתי היה טוב יותר מכל הבחינות.

לסיכום: לבחור עם וריקוצלה, ההמלצה הרפואית המועדפת היא לשנות תוכניות (זה די קשה, אך אפשרי), להחליט על נישואין בגיל צעיר יותר ממה שתתכנן קודם לכן ולהינשא בהקדם. סיכוייו להיות אבא תוך זמן קצר הם גבוהים, וזה המצב ברוב המקרים.

לעומת זאת אם יהיו קשיים בכניסה להריון יומלץ אז לבצע את הבדיקות הנחוצות, ואז הטיפול אם יהיה בו צורך.

בהליך זה הסיכויים להיות הורה הם הגבוהים ביותר ע"פ הידע הרפואי.

ב.

צריך להביא בחשבון כי עצם קיום הבדיקה בזמן רווקות עלול להקטין את הסיכויים להינשא.

מצב זה תומך גם הוא בהמלצה הרפואית לשנות תוכניות ולהתחתן בגיל צעיר ככל שניתן.

אם נשארו דברים לא ברורים, אתה רשאי להתקשר אלי טלפונית במס׳ 260-2349־052 בשעות הערב (22:00-23:00).

להדפסה

שאלות נוספות

תרומת ביציות

שלום לכבוד הרב… האם יש איסור בתורה לאישה לתרום ביצית? אני מעוניינת לתרום ביצית.. האם זה מותר? האם זה ילד/ה שלי? נ.ב: הביצית אמורה להיתרם

קרא עוד »

בדיקת זרע בוריקוצלה

אני רופא צבאי, ומדי פעם מקבל חיילים עם וריקוצלי. יש המלצה מאורולוג לבצע בדיקת זרע עקב סיכוי לבעיות בפוריות וכך לקבל הכלתה על הטיפול. האם

קרא עוד »

מה אתם מחפשים?

לורם איפסום דולור סיט אמט, קונסקטורר אדיפיסינג אלית לפרומי בלוף קינץ תתיח לרעח. לת צשחמי צש בליא, מנסוטו צמלח לביקו ננבי, צמוקו בלוקריה.