עבודת סטודנט לסיעוד בשבת

שתפו:

23 באוקטובר 2018

הרב המשיב: הרב ד"ר מרדכי הלפרין

שאלה:

שלום,אני סטודנטית לסיעוד ולאחרונה התחלתי לעבוד בבבית החולים, אבל הבעיה שעבודה בשבתות (אחת לחודש בערך) היא חלק מחייב. אז הסבירו לי איך לעשות דברים בשינוי – למשל ביד שמאל וכד' אך עדיין עלי לחלל שם שבת למשל לכתוב ולעשות אנמנזה לחולים חדשים שמגיעים. כמובן שדברים שאינני מוכרחה לעשות אני לא עושה, לא עונה לטלפונים ועוד. האם עלי להתפטר כי זו עבודה של חילול שבת או שזה אכן נחשב לפיקוח נפש? זו עבודה שמממנת לי את שנת הלימודים הבאה. תודה רבה.

תשובה:

א. אם סטודנטית ממלאה תפקיד של אחות במחלקה, דינה כאחות לענין שבת ומועדים.

פרטים על דיני הרופא והאחות בשבת ומועד ניתן ללמוד מחוברת הכיס: "דיני הרופא בשבת וביום טוב" בהוצאת מכון שלזינגר, ירושלים, 1995, מאת פרופ' א.ס. אברהם.

את החוברת ניתן לרכוש במכון שלזינגר, או דרך אתר המכון בקישור הבא:

https://www.medethics.org.il/siteHeb/PriceList.asp

ב. אם מתקיימים שני תנאים: את יודעת את ההלכות, ואת בעלת אישיות המסוגלת גם לעמוד על זכותך שלא לעבור על הלכה, הרי שמותר לך לעבוד בשבת ואת אפילו מקיימת בכך מצוה.

לעומת זאת, אם אפילו אחד משני התנאים הללו חסר – אין כאן היתר.

להדפסה

שאלות נוספות

שבת ותרופות

שלום לרב ושבוע טוב אני סובל ממיגרנות. בדרך כלל זה מתחיל ככאב ראש סתמי, ואם אני לא לוקח כדור נגד כאב ראש (כדור רגיל כמו

קרא עוד »

ניתוחי מתים

לכבוד הרב שלום ברצוני לדעת מהי ההלכה בנוגע לניתוחים בגופות (דיסקציה), האם יש איסור לבצע ניתוח כזה או אחר בגופה של יהודי? ומה בדבר צפייה

קרא עוד »

מה אתם מחפשים?

לורם איפסום דולור סיט אמט, קונסקטורר אדיפיסינג אלית לפרומי בלוף קינץ תתיח לרעח. לת צשחמי צש בליא, מנסוטו צמלח לביקו ננבי, צמוקו בלוקריה.