נגישות

מכון שלזינגר לחקר הרפואה על פי ההלכה

קפסולת שליה

[DISPLAY_ULTIMATE_SOCIAL_ICONS]

20 בינואר 2017

שאלה:

שלום רב.
יש דבר שנקרא "קפסולות שיליה" שמייצרים מהשיליה של האם לאחר הלידה (ע"י ייבוש או אידוי) בכדי להחזיר ליולדת כוחות. האם זה מותר/כשר?
מצרפת לינק לדוגמא על מה מדובר:
http://malaika.co.il/?page_id=235
אשמח לתשובה בהקדם
ק

תשובה:

תשובת הרב אוהד אהרון:

א.       ישנה מחלוקת ראשונים האם ישנו איסור מהתורה לאכול בשר אדם ((יו"ד ס' ע"ט ס"ס א' ברמ"א).ולמעשה רוב האחרונים מחמירים לומר שאסור מהתורה. וישנו  מספר לא מבוטל של פוסקים שמכלילים את השיליה בכלל איסור זה (ערו"ה פר"ח יד אברהם בס' פ"א ועוד).

ב.       לא ברור בדיוק מתוך השאלה והחומר שקבלנו מה דרגת היבוש של השיליה ואם היא נעשית "יבשה כעץ".

ג.        עפ"י סקר שעשיתי אצל רופאים בכירים, אין מחקרים המאשרים את הטענה שיש באכילת שיליה יכולות ריפוי העולות על אכילת בשר כשר. והרופאים טוענים שהערך התזונתי זהה.

ד.       יש מפוסקי זמננו שהביאו בשם התלמוד הירושלמי שיש מנהג קדום לקבור את השיליה (ציץ אליעזר ח"י ס' כ"ה פ"ח ס' ט', מנחת יצחק ח"ז ס' ק"ב ועוד ע' בנשמת אברהם יו"ד ס' שס"ב ס' א' הע' 3'). אמנם אינו מדין חיוב קבורה אלא מנהג טוב "כדי ליתן ערבון לארץ" ויתכן שיש בו סגולה לחיים ארוכים (צ"א שם).  

ה.       למעשה נראה, שכל עוד שלא הוכח שהקפסולות הנ"ל תועלתן מרובה משאר בשר כשר אין נכון להתיר ליטול בכדי דבר שרוב הפוסקים האחרונים אוסרים אפילו בנטילה ע"י קפסולה, כל זמן שיש תחליף טוב וכשר.
אמנם אם כבר רכשת את הקפסולות ויגרם הפסד באי נטילתן, נראה דיש למקיל על מה לסמוך (ראו בהערות שבתשובה #4359 על מגה גלופלקס) . וכן אם יתברר מחקרית שנטילת קפסולות השיליה מועילה יותר מאכילת שאר בשר כשר, או שהשיליה עוברת תהליך של יבוש גמור עד שנעשית "יבשה כעץ", יהיה מקום להקל לכתחילה ע"י שימוש בקפסולה כשרה.

ו.    וע' ג"כ בתשובות הרב הלפרין על השיליה בלשון חז"ל והיום (#6937), על השימש בשיליה (#6895) וההכנה של תרופות ברפואה הומאופטית (#4390).

[print_link]

שאלות נוספות

צום ביום כיפור

שלום, אני אשה בהריון חמישי שלי בשבוע 41 . בתחילת שבוע 40 התחלתי בבדיקות מעקב כל יומייים בשל האטת תנועות עובר. התייעצתי עם רופא הנשים

קרא עוד »

מלווה למתאשפז בשבת

בס"דלכבוד הרב ד"ר מרדכי הלפריןשלום רבנשאלתי ע"י אחד התמידים בישיבה שאלה שאני עדיין לא ברור מה לעות ולכן ההיתי רוצה לקבל אם שייך את חוות

קרא עוד »