ההבדל בין נידה וזבה
האם אני מבין נכון? ההבדל בין נידה לזבה, הוא רק בתאריכי הדימום, נידה רואה במחזוריות קבועה פחות או יותר, וזבה רואה שלא בזמן המתוכנן. אך
לכבוד הרב ד"ר מרדכי הלפרין,
שלום וברכה. כידוע הגמרא אומרת שאישה חייבת לבדוק בחורים ובסדקים (נידה ה ע"א). מה פירוש "חורים וסדקים" כאן? מישהו הציע לי שיש כאן השאלה מבדיקת חמץ. שם הכוונה היא באופן מילולי, וכאן הכוונה היא בצורה מטפורית, ז"א בדיקה יסודית. לעומת זאת במהדורת שוטנשטיין לגמרא נידה שם מפרשים שיש בנרתיק קפלים וזאת הכוונה בביטוי "חורים וסדקים". לפי זה הביטוי משמש גם כאן באופן מילולי. אך לפי זה יש מקום לשאול מה ההבדל בין חורים לסדקים. אני מבקש לשמוע את דעתך בנושא.
כל טוב,
א.
"חורים וסדקים" הוא ביטוי השאול מהלכות בדיקת חמץ. כשביטוי זה מובא בגמרא ובראשונים בהתייחס לבדיקות האישה – הכוונה לבדיקה בנרתיק כולל בכפלים שיש בו בזמן הבדיקה.
במילים אחרות, הכוונה לביטוי מילולי לא של כל אחת משתי המילים אלא כביטוי מילולי של הצמד הכולל את שתיהן.
הערת מערכת פרוייקט השו"ת של מכון שלזינגר:
לשם המחשה, ראה את ההבדל שבין מטאפורה למטונימיה ולסינקדוכה (כגון "ידיים עובדות" הפועלות לשונית-מילולית כצמד אך לא מצביעות רק על הידיים גופא) בחקר התפקוד הלשוני (לאו דווקא בהרחבה הספרותית של המושגים הנ"ל).
האם אני מבין נכון? ההבדל בין נידה לזבה, הוא רק בתאריכי הדימום, נידה רואה במחזוריות קבועה פחות או יותר, וזבה רואה שלא בזמן המתוכנן. אך
שלום רב! אני באמצע חודש תשיעי להריוני, ומעוניינת להשתמש בזמן הצירים והלידה במכשיר TENS לשיכוך כאבים (ולנסות להימנע מלקיחת אפידורל). רציתי לדעת האם יש בעיה
שלום. אנו בני 26 ונשואים כבר שנה ו-3 חודשים ומנסים להביא ילדים ללא הצלחה. היינו אצל ד"ר מיכאל גורדון בשערי צדק(רופא נשים) והוא ביצע 4
שלום הרב הלפרין,נשאלתי על אשה בשבוע ה31 להריון, כבר מרגישה צירים, פתח של 1 CM עם short cervixהיא מוגדרת כהריון בסיכון גבוהה והרופא אמר לה
לורם איפסום דולור סיט אמט, קונסקטורר אדיפיסינג אלית לפרומי בלוף קינץ תתיח לרעח. לת צשחמי צש בליא, מנסוטו צמלח לביקו ננבי, צמוקו בלוקריה.