צום יום הכיפורים למבוגרת חולת אלצהיימר ואפילפסיה

שתפו:

6 באוקטובר 2011

הרב המשיב: הרב ד"ר מרדכי הלפרין

שאלה:

שלום רב,
אימי (57) אובחנה כחולת אפילפסיה לפני כחודש בעקבות שני אירועים פירכוסיים.
כרגע לאחר איזון תרופתי מצבה ב"ה התייצב והיא לוקחת כדורי קפרה פעמיים ביום – סה"כ 2000 מ"ג: 1000 מ"ג בבוקר ן- 1000 מ"ג בערב.
כמו כן היא לוקחת 10 מ"ג אסנטה בשל מחלת אלצהיימר.

האם מותר לה לצום ביום כיפור? גם אם כן, הבנתי שאסור להחסיר את כדורי הקפרה. כיצד לנהוג? בעיקר לאור העובדה שצריכים לקחת כדורים אלו עם האוכל?

תודה וגמר חתימה טובה.

תשובה:

א. אמך פטורה מלצום ביום הכיפורים אם עקב מחלתה היא לא יודעת שהגיע יום הכיפורים או אם עקב מחלתה איננה זוכרת את משמעות היום הזה.
ב. אם מצבה פחות חמור, והיא יודעת שהגיע יום כיפור, כמו גם את משמעותו, ניתן לקחת את התרופה עם פיסת עוגה פחות מכשיעור, ולחזור על כך כמה פעמים מסביב לנטילת התרופה.
מזון פחות מכשיעור פירושו מזון בנפח של 30 סמ"ק בהפרשים של 9 דקות בין נטילה לנטילה.
אם לדעת הרופא המטפל, ההפרש של 9 דקות ארוך מדי, ניתן להורידו ל5 דקות במקום הצורך.

להדפסה

שאלות נוספות

הוצאת האיברים להשתלה

שלום לרב! —אבקש לקבל מקורות לתשובה—– ידועה לי הבעייתיות של השתלת איברים, ואולם שאלתי מופנית לגבי הצד האתי של הרופא. איזו זכות יש לרופא כאשר

קרא עוד »

צום בטרימסטר שלישי

אני בהריון ובשבוע של יום כיפור אהיה בשבוע 36 האם לצום? אני בת 43, ההריון תקין, יש תחילת צירים אבל לא משמעותיים (עם הילד הראשון

קרא עוד »

כאבים בקיום יחסי אישות

שלום וברכה היתחתנתי ליפני מספר חודשים ועדיין כל פעם שאישתי ואנוכי מקיימים יחסי אישות אישתי סובלת מכאבים בכל אזור הנרתיק, כמו זמן קצר מאד לאחר

קרא עוד »

מה אתם מחפשים?

לורם איפסום דולור סיט אמט, קונסקטורר אדיפיסינג אלית לפרומי בלוף קינץ תתיח לרעח. לת צשחמי צש בליא, מנסוטו צמלח לביקו ננבי, צמוקו בלוקריה.