ספרות ההדרכה ההלכתית לאחיות ורופאים

שתפו:

24 בנובמבר 2017

הרב המשיב: הרב ד"ר מרדכי הלפרין

שאלה:

 הרב ד"ר הלפרין שלום וברכה
אני עתיד בעוד שבועיים לעבוד כאח מוסמך במרכז הרפואי לגליל נהריה. כחלק מעבודתי נקבע לי שלבסוף העבודה תהיה בשבתות וימים טובים ג"כ.
קראתי במרוצה את תשובותיו בקצרה אשר נמצאות ברשת… ולמרות שדבריו סייעו לי מאוד, רבו הספקות בשאר פעולות שנכללות כחלק מעבודתי. ראיתי באחד מן המקורות שהרב הפנה למאמריו השונים בכתב בעת אסיא וכן שסיפר שהתייעץ בעבר בנושא עם הגרש"ז אויירבעך זצ"ל.
רצינו לשאול מס עניינים בקשר לנ"ל:
  • האם מה שציין שנכתב בהתייעצותו ובהוראתיו של הרב אויירבעך זצ"ל זהו הקונטרס "מדריך כיס: דיני הרופא בשבת וביום-טוב" ? (שיצא לאור בשנת תשנ"ה ע"י המחבר פרופ' אברהם) או שזה דומה ברוח הדברים, או שאולי יש קונטרס אחר שהינו מיועד דווקא לאחות בשבת ויו"ט?
  •   ידוע לי על ספר לפני כארבעים שנה של הרב נויברט זצ"ל "מדריך הלכתי לאחיות בבתי חולים לשבתות וחגים". האם יהיה רלוונטי?
  • ובכלל, רציתי ברשותו לבקש מידע על ספרי הלכה למעשה בכל הנושא של עבודת האחות כנ"ל. בדגש על השנים האחרונות. וכן אשמח אפילו כמשאת הפנאי להפנות אותי למאמרים שבהם יימצאו פסקי הלכה למעשה מתוך אסיא.
  • לבסוף, אשמח לשאול באם יהיה אפשרי לקבל מס' טלפון של כבודו בכדי לשאול על שאלות הלכתיות שיצוצו בעת העבודה ועל כמה שכבר קיימות? (ולא ידוע לי אם ישנה התייחסות בספרות הקיימת).
יישר כח ורב תודות,

 נ

תשובה:

א.  מדריך הכיס לרופא (של פרופ' אברהם) מועיל מאד גם לפעילות אחיות, אף כי הוא נכתב למען הרופאים.
ב.  המדריך ההלכתי לאחריות של הרב נויבירט מלפני שני דורות הוא חשוב, יש בו הרבה פרטים רלוונטיים אך חסרים בו אחרים.
ג.  ספרי ההלכה הרלוונטיים לגביך הם ראשית: שמירת שבת כהלכתה, שנית: נשמת אבהם על שו"ע חלק או"ח (הוצאה שלישית ומעודכנת, מכון שלזינגר תשע"ד). שלישית: סדרת "הרפואה בהלכה" של פרופ' א' שטיינברג (הוצאת אור החיים תשע"ז).

להדפסה

שאלות נוספות

ניתוח אסטטיים

האם על פי ההלכה מותר לעשות ניתוחים פלסטיים בפנים או שזה נחשב כמו קעקוע וכו' אני מדגישה שהניתוח הוא רק אסטטי ולא רפואי!!!

קרא עוד »

כשרות תוסף מזון

לכבוד הרב שלום. רציתי לדעת מידע בנוגע לכשרות תוספי מזון: א. האם יש צורך בכשרות למוצרים המוגדרים כתוספי מזון? ב. האם הדין שונה בכדורים טבליות

קרא עוד »

מה אתם מחפשים?

לורם איפסום דולור סיט אמט, קונסקטורר אדיפיסינג אלית לפרומי בלוף קינץ תתיח לרעח. לת צשחמי צש בליא, מנסוטו צמלח לביקו ננבי, צמוקו בלוקריה.